- PORADY EKSPERTÓW -

Co powinieneś wiedzieć o procesie zmiany sprzedawcy energii i gazu?

Co powinieneś wiedzieć o procesie zmiany sprzedawcy energii i gazu?
Katarzyna Hospod - Dekańska

Ekspert ds. Procesu Zmiany Sprzedawcy Unimot Energia i Gaz

Wielu Klientów wzbrania się przed tym procesem z obawy przed formalnościami. To zwykła obawa przed nieznanym – poznaj podstawowe kwestie, a zwłaszcza pierwszy krok rozpoczynający cały proces.

Wszystko rozpoczyna się od wypowiedzenia obowiązującej umowy z obecnym sprzedawcą energii lub paliwa gazowego . Przygotuj się na ten etap – sprawdź jaki rodzaj umowy Ciebie obowiązuje?

Jesteś odbiorcą gazu – na pewno masz umowę kompleksową!

Zacznijmy od produktu w którym łatwiej jest zweryfikować rodzaj umowy – jeżeli jesteś odbiorcą gazu ziemnego jest pewnym, że posiadasz umowę kompleksową. Na rynku gazu funkcjonują tylko takie umowy – co to oznacza? Jako Klient otrzymujesz jedną fakturę – za dostarczony produkt (paliwo gazowe) i za jego przesłanie do Ciebie przez operatora systemu przesyłowego.

Chcesz zmienić sprzedawcę gazu?  

Powinieneś wypowiedzieć umowę kompleksową zawartą z obecnym Sprzedawcą.

 

 Co z energią elektryczną – umowa kompleksowa lub „rozdzielona”?

W przypadku rynku energii elektrycznej mamy do czynienia z dwoma rodzajami umów – kompleksowe i „rozdzielone”.

Kompleksowa, czyli identyczna jak w przypadku gazu – płacisz zarówno za energię jak i jej przesył. 

W umowie „rozdzielonej”, jak sama nazwa wskazuje, te dwa aspekty są rozliczane z osobnymi podmiotami. Osobną umowę masz na produkt (energię), a drugą umowę oddzielną zawiązałeś by rozliczać się za przesył prądu. Dlatego też dostajesz dwie faktury, co wcale nie oznacza, że płacisz dwa razy więcej. 

Umowa dystrybucyjna pozostaje w mocy tylko w przypadku wypowiedzenia Umowy Sprzedaży (rozdzielonej) ,  w przypadku Umowy Kompleksowej konieczne jest zawarcie Umowy Dystrybucyjnej z odpowiednim operatorem systemu dystrybucyjnego.  

 

Na co musisz zwracać uwagę zawierając i rozwiązując umowy?

1.  Na okres na jaki została zawarta umowa z obecnym sprzedawcą-  wcześniejsze jej zerwanie może skutkować naliczeniem kary – sprawdź termin i się ustrzeż!

2.  Na okres wypowiedzenia umowy- niedotrzymanie okresu wypowiedzenia może skutkować przesunięciem daty wejścia w życie umowy z nowym sprzedawcą

 

„Zmiana sprzedawcy to dużo zachodu?”

Obawa przed formalnościami jest całkowicie niesłuszna. Wspieramy Cię w tym zakresie – nawiązując umowę na zakup energii elektrycznej od Unimot Energia i gaz podpisujesz pełnomocnictwo, a ja w Twoim imieniu dopełniam formalności. 

Ważne jest, aby okres trwania i wypowiedzenia umowy podany był z obowiązującymi zapisami. Jeżeli dokładnie sprawdzisz swoją dotychczasową umowę, jej zapisy i OWU, proces zmiany sprzedawcy przeprowadzimy bez opóźnień.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przedstawienie informacji o profilu swojego zużycia energii bądź gazu zawsze procentuje.

Przedstawienie informacji o profilu swojego zużycia energii bądź gazu zawsze procentuje.

Wszystkie firmy przy prowadzeniu swojej działalności korzystają z energii elektrycznej, część z nich wykorzystuje również...

Zmiana sprzedawcy – zweryfikuj zapisy dotyczące okresu wypowiedzenia umowy

Zmiana sprzedawcy – zweryfikuj zapisy dotyczące okresu wypowiedzenia umowy

Gdzie uzyskać informacje kiedy kończy się umowa oraz jaki jest jej okres wypowiedzenia ?